Visos Naujienos

„Gladiatorius“, „Kopa“, „Karibų piratai“: 10 geriausių filmų, kuriems muziką kūrė Hansas Zimmeris

2024-04-16

Vokiečių kompozitorius Hansas Zimmeris yra bene žymiausias kino garso takelių kūrėjas pasaulyje, per savo karjerą parašęs muziką daugiau nei 150 filmų, o naujausias iš jų – rekordus fiksavęs filmas „Kopa. Antra dalis“.

Kol fantastikos filmų mėgėjai skuba išvysti antrąją „Kopos“ dalį, H. Zimmeris turi puikių žinių ir savo fanams Lietuvoje: spalio 26 dieną Vilniaus „Twinsbet“ arenoje vyks muzikinis projektas „The World of Hans Zimmer“, kuriame legendinę kompozitoriaus muziką iš žymiausių Holivudo filmų atliks 100 muzikantų simfoninis koncertas ir pasaulinio garso solistai.

66-erių metų kompozitorius ir prodiuseris per savo karjerą yra laimėjęs keturis „Grammy“, du Auksinius gaublius, du Oskarus ir „Classical BRIT“ apdovanojimą. H. Zimmerio kurtais garso takeliais žavisi visas pasaulis, o filmai, kuriems jis rašė muziką – vieni sėkmingiausių kūrinių pastarųjų trijų dešimtmečių kino istorijoje. Tad prisiminkime dešimt geriausiųjų:

1. „Gladiatorius“

Nors H. Zimmeris kino pasaulyje buvo puikiai žinomas kompozitorius ir prieš „Gladiatorių“, šis 2000 metų filmas galutinai įtvirtino vokiečio statusą Holivudo žvaigždžių Olimpe. Paprasta, tačiau labai kokybiškai parašyta muzika pasižymėjusios emocingos „Gladiatoriaus“ scenos neabejotinai padėjo šiam filmui tapti vienu efektingiausių kino juostų per visą istoriją.

2. „Karibų piratai“

Rašydamas garso takelį filmui „Karibų piratai: Juodojo perlo prakeiksmas“, H. Zimmeris daug darbavosi kartu su kitu vokiečių kino kompozitoriumi Klausu Badeltu. Iš pradžių filmo garso takelis kino kritikams nepatiko, tačiau idealiai tiko pagrindinio personažo Džeką Sparou atsiskleidimui ir žiūrovų buvo įvertintas puikiai.

3. „Šerlokas Holmsas“

Kurdamas garso takelį šiam Gajaus Ričio režisuotam 2009 metų filmui apie detektyvą Šerloką Holmsą, kompozitorius daliai garsų išgauti pasitelkė sugedusį ir išsiderinusį pianiną viename iš barų. Pats H. Zimmeris savo sukurtą garso takelį apibūdino, kaip „airių pankų grupės prisijungimas prie rumunų orkestro“.

4. „Pradžia“

Kompozitorius atskleidė, kad garso takelį 2010 metų filmui „Pradžia“ įkvėpė legendinės prancūzų atlikėjos Edith Piaf kūrinio „Non, Je Ne Regrette Rien“ – nuo dainoje girdimo perkūniško trombono iki gąsdinančiai skambančių styginių instrumentų. Nepaisant to, H. Zimmeris pridūrė, jog dainos nenukopijavo, o tik panaudojo panašią struktūrą, todėl galėtų pretenduoti į Oskarą.

5. „Tamsos riteris“

H. Zimmerio kūriniai pasižymi elektroninės ir tradicinės orkestrinės muzikos deriniu, o filmo „Tamsos riteris“ garso takelis – puikis to pavyzdys. Kompozitorius atskleidė, jog muziką šiam 2008 metų filmui rašyti užtruko apie metus ir apibūdino „Tamsos riterį“, kaip vieną sunkiausių projektų, prie kurio jam yra tekę dirbti.

6. „Liūtas karalius“

Nuo vaikų iki suaugusiųjų – turbūt būtų sunku rasti žmogų, kuris nežinotų „Liūto karaliaus“ ir legendinės filmo muzikos, kuriame afrikietiški ritmai susipina su atlikėjų Lebo M ir Eltono Johno balsais. Šis 1994 metų filmas H. Zimmeriui uždirbo jo pirmąjį Oskaro apdovanojimą, todėl 2019 metais „Disney“ kompozitorių pasikvietė darkart, kurdami naują, gyvo veiksmo filmo versiją.

7. „Kopa“

Prieš trejus metus kino ekranus išvydęs filmas „Kopa“ ir jo gili, futuristinė muzika į H. Zimmerio apdovanojimų kolekciją atnešė antrąjį vokiečio Oskarą. Įdomu, kaip keksis šį mėnesį visame pasaulyje rodyti pradėtam filmui „Kopa. Antra dalis“ – galbūt kompozitorius ir vėl laimės apdovanojimą?

8. „Davinčio kodas“

Klausant filmo „Davinčio kodo“ garso takelio vietomis galima pasijusti tarsi įžengus į didingą bažnyčią, nes H. Zimmeris puikiai sudrina religinio skambesio muziką su orkestru, choru ir vargonais. Nors pats filmas iš kino kritikų sulaukė labai įvairių įvertinimų, jo garso takelis nominuotas 2007 metų Auksinio gaublio apdovanojimuose.

9. „Tarp žvaigždžių“

Rašant mokslinės fantastikos filmo „Tarp žvaigždžių“ garso takelį H. Zimmeris specialiai lankėsi Londono Šventyklos bažnyčioje, kurioje įrašė čia naudojamų 1926-ųjų metų gamybos vargonų muziką. Bet įspūdingam garso takeliui to nebuvo pakankamai, todėl kompozitorius taip pat pasitelkė 34 styginius ir 24 pučiamuosius instrumentus, keturis fortepijonus ir 60 žmonių chorą.

10. „Perl Harboras“

Filmo „Perl Harboras“, pasakojančio apie 1941 metais vykusį Perl Harboro užpuolimą, garso takelis savo stilistika gali priminti „Gladiatoriaus“ muziką, tačiau stebinti neturėtų – muzika abejoms kino juostoms buvo rašoma panašiu metu, o filmai išleisti vienerių metų skirtumu. Itin gražus garso takelis buvo nominuotas Auksiniam gaubliui, tačiau apdovanojimo nelaimėjo.

Panašios naujienos

Didžiausia sostinės renginių erdvė gruodį stebins renginių įvairove
Lietuvos rinktinės rungtynių namuose laukiantis kapitonas: namų čempionatas yra tikra ledo ritulio šventė
Didžiausia Vilniaus arena keičia pavadinimą